Dlaczego świnka Henia nie chciała jeść, a królik Franek się strasznie ślinił
We speak english
Towarzystwo Weterynaryjne
pleng
Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kijowska 11, 03-743 Warszawa
tel. (22) 22 687 00
kom. 510 00 67 68

pon - pt: 10:00 - 20:00, sob - nd: 10:00 - 15:00
Udostepnij:
Show case

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że gryzoniom i królikom (tak, tak królik nie jest gryzoniem! ) zęby rosną przez całe życie. I tak jak u ludzi, zdarzają się u tych zwierząt problemy z zębami. Chodzi tu zarówno siekacze, które przy odrobinie wprawy jesteśmy w stanie zobaczyć u naszego pupila w domu, jak i zęby trzonowe, które dokładnie obejrzeć może w gabinecie jedynie lekarz weterynarii.
Problemy z zębami zdarzają się nie tylko u gryzoni i królików, które są nieprawidłowo żywione. Czasem mimo tego, że właściciel na szeroką wiedzę na temat żywienia i dostarcza swojemu królikowi wszystkiego co najlepsze, problem z zębami i tak się pojawia. Jest to związane z tym, że zęby ścierają się nie o pokarm ale o siebie nawzajem. Spożywanie pokarmu jedynie usprawnia ten proces. Dlatego jeśli któryś ząb zacznie rosnąć w nieprawidłowym kierunku ścieranie się pozostałych zębów będzie utrudnione. Zęby królika przyrastają o ponad 1mm na tydzień, to bardzo dużo. Jeśli nie będą się prawidłowo ścierać bardzo szybko zaczną drażnić błonę śluzową policzka i powodować problemy z pobieraniem pokarmu.
Właściciel takiego pupila najczęściej zgłasza się z powodu braku apetytu, wychudzenia albo intensywnego ślinienia, które jest spowodowane drażnieniem błony śluzowej policzka. Nadmierny przerost zębów może również powodować problemy z oczami. Zdarza się, że ząb uciskający na kanalik nosowo-łzowy powoduje nadmierne łzawienie. Jeśli nasz pupil ma takiego problemy należy się z nim zgłosić do lekarza weterynarii, który obejrzy zęby i jeśli uzna, że to one są źródłem problemów dokona ich korekty za pomocą specjalnych narzędzi.


tagi: weterynarz, gryzonie, warszawa, zęby, ból
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że gryzoniom i królikom (tak, tak królik nie jest gryzoniem! ) zęby rosną przez całe życie. I tak jak u ludzi, zdarzają się u tych zwierząt problem...
lek. wet. Marta Korpak

2012-08-25 11:00:00

czytaj więcejzamknij

  1. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że gryzoniom i królikom (tak, tak królik nie jest gryzoniem! ) zęby rosną przez całe życie. I tak jak u ludzi, zdarzają się u tych zwierząt problem...
   lek. wet. Marta Korpak

   2012-08-25 11:00:00
   czytaj więcejzamknij