Mastocytoma
We speak english
Towarzystwo Weterynaryjne
pleng
Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kijowska 11, 03-743 Warszawa
tel. (22) 22 687 00
kom. 510 00 67 68

pon - pt: 10:00 - 20:00, sob - nd: 10:00 - 15:00
Udostepnij:
Show case

Kot Leon trafił do nas z powodu utrzymującego się od tygodnia słabego apetytu. Leon w ostatnich dniach był osowiały, większość dnia spędzał pod kanapą, jadł niewiele i znacząco schudł. Podczas badania przedmiotowego lekarz stwierdził jedynie znaczne odwodnienie. Wykonano kontrolne badanie krwi, które poza leukocytozą nie wykazało nieprawidłowości. Leon dostawał antybiotyk, kroplówki i powoli wracał do siebie. Niestety po kilku dniach nastąpiło ponowne załamanie i Leon tym razem już całkiem przestał jeść. Podjęto decyzję o wykonaniu badania USG. Badanie wykazało masywny stan zapalny przewodu pokarmowego oraz powiększenie węzłów chłonnych krezkowych. Wykluczono zarazem zapalenie trzustki bo była to jedna z chorób, która podejrzewał lekarz prowadzący. Wdrożono leczenie objawowe, na podstawie wyników badań można było podejrzewać IBD (Inflammatory Bowel Disease) lub chłoniaka przewodu pokarmowego.

Niestety pacjent nie poddawał się leczeniu, a do objawów dołączyła strzelista, cuchnąca biegunka oraz ból, który objawiał się agresją. Jedynym wyjściem w tej sytuacji byłaby laparotomia zwiadowcza i pobranie wycinków jelit do badań histopatologicznych. Ze względu na bardzo zły stan ogólny kota oraz złe rokowanie podjęto decyzję o eutanazji. Pośmiertnie pobrano wycinki do badań histopatologicznych. Rozpoznanie - mastocytoma. Nowotwór objął jelita cienkie, zajęta była już tez śledziona oraz węzły chłonne krezkowe.

Mastocytoma jest nowotworem, który stosunkowo często występuje w skórze. Natomiast bardzo rzadko zdarza się postać układowa tego nowotworu, tak zwana mastocytoza trzewna, lub postać jelitowa.

Choć Leonowi nie udało się pomóc należy pamiętać, że przyczyn osłabionego apetytu u kota może być bardzo wiele. Każdorazowo w takim wypadku należy udać się do lekarza weterynarii, który decyduje o wykonaniu odpowiednich badań. Przyczyny mogą być tak prozaiczne jak zakłaczenie, ale postawić diagnozę może tylko lekarz.
Kot Leon trafił do nas z powodu utrzymującego się od tygodnia słabego apetytu. Leon w ostatnich dniach był osowiały, większość dnia spędzał pod kanapą, jadł niewiele i znacząco schudł. ...
lek. wet. Marta Korpak

2013-06-14 14:00:00

czytaj więcejzamknij

  1. Kot Leon trafił do nas z powodu utrzymującego się od tygodnia słabego apetytu. Leon w ostatnich dniach był osowiały, większość dnia spędzał pod kanapą, jadł niewiele i znacząco schudł. ...
   lek. wet. Marta Korpak

   2013-06-14 14:00:00
   czytaj więcejzamknij