Mój pies mruży oko!
We speak english
Towarzystwo Weterynaryjne
pleng
Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kijowska 11, 03-743 Warszawa
tel. (22) 22 687 00
kom. 510 00 67 68

pon - pt: 10:00 - 20:00, sob - nd: 10:00 - 15:00
Udostepnij:
Show case

Właścicielka mopsa Bazyla zgłosiła się do nas na konsultację z powodu ropienia prawego oka u swojego pupila. Bazyl zaczął mrużyć oko kilka dni wcześniej, wyraźnie odczuwał dyskomfort ponieważ pocierał nim o różnie przedmioty. Tuż po przebudzeniu oko było tak zlepione ropą, że nie dało się go w ogóle otworzyć.
W gabinecie lekarz zbadał chore oko, stwierdził masywny obrzęk spojówek i zdecydował o wykonaniu testu fluoresceinowego. Test ten polega na wpuszczeniu do worka spojówkowego specjalnego barwnika. Barwnik ten wybarwia nam uszkodzone fragmenty rogówki (widoczny zielony kolor na zdjęciu). Tak jak przypuszczała pani doktor, u Bazyla doszło do powstania owrzodzenia rogówki, czyli właśnie jej uszkodzenia. Zaordynowano odpowiednie krople do oczu oraz kołnierz.
Ponieważ po 10 dniach na wizycie kontrolnej nie stwierdzono zadowalającej poprawy, po zmierzeniu ciśnienia śródgałkowego w obu oczach oraz obejrzeniu dno oka nasz okulista Oliwia Łobaczewska. Ustaliła, że bezpośrednią przyczyną powstania uszkodzenia rogówki jest entropium. Oznacza to, że górna powieka Bazyla wwinęła się do środka. Entropium zazwyczaj jest wadą wrodzoną, natomiast w przypadku Bazyla zaszła sytuacja w której z wiekiem doszło do zwiotczenia fałdów skóry i w konsekwencji do nadmiernego opadania powieki. Bazyl został poddany zabiegowi chirurgicznej korekty wady powiek. Ponadto wykonano zabieg naszycia 3 powieki na owrzodzenie, w ten sposób uszkodzenie rogówki mogło goić się pod ?opatrunkiem? utworzonym z własnej powieki Bazyla. Po 10 dniach nadeszła pora na zdjęcie szwów i Bazyl może znów cieszyć się zdrowiem i życiem bez znienawidzonego kołnierza ochronnego.


Przed operacją


Po operacji


Tagi: oko, okulista, weterynarz, kijowska, badania, entropium, zabieg
Właścicielka mopsa Bazyla zgłosiła się do nas na konsultację z powodu ropienia prawego oka u swojego pupila. Bazyl zaczął mrużyć oko kilka dni wcześniej, wyraźnie odczuwał dyskomfort poni...
lek. wet. Marta Korpak

2014-05-31 12:14:00

czytaj więcejzamknij

  1. Właścicielka mopsa Bazyla zgłosiła się do nas na konsultację z powodu ropienia prawego oka u swojego pupila. Bazyl zaczął mrużyć oko kilka dni wcześniej, wyraźnie odczuwał dyskomfort poni...
   lek. wet. Marta Korpak

   2014-05-31 12:14:00
   czytaj więcejzamknij