Mój pies trzepie uszami!
We speak english
Towarzystwo Weterynaryjne
pleng
Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kijowska 11, 03-743 Warszawa
tel. (22) 22 687 00
kom. 510 00 67 68

pon - pt: 10:00 - 20:00, sob - nd: 10:00 - 15:00
Udostepnij:
Show case

Problemy z uszami zdarzają się bardzo często u zwierząt domowych. Niektóre czynniki predysponują do występowania stanów zapalnych uszu. Częściej zdarzają się one u psów 'zwisłouchych', czy też lubiących pływać, ale tak naprawdę zapalenie ucha może się przytrafić każdemu psu.
Trzepanie uszami jest jednym z pierwszych objawów zapalenia uszu. Choć oczywiście każdemu psu zdarza się trzepać uszami, to kiedy staje się to nagminne i ma miejsce kilkakrotnie w ciągu dnia, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.
Należy pamiętać, że nie powinno się samodzielnie czyścić psu uszu. Można ewentualnie usuwać nadmiar wydzieliny znajdujący się na wewnętrznej powierzchni małżowiny usznej, natomiast nie powinno się nic wsadzać wgłąb kanału słuchowego. Jeśli lekarz uzna, że jest taka potrzeba wypłucze ucho na miejscu w gabinecie. Pamiętajmy też, że nie zawsze to co widzimy gdy odsłonimy ucho psa oddaje to co znajduje się głębiej w kanale słuchowym. Dlatego lekarz weterynarii podczas wizyty zagląda do ucha przy pomocy specjalnego urządzenia.
Istnieje wiele przyczyn zapaleń uszu, mogą to być zapalenia na tle drożdżakowym, bakteryjnym lub pasożytniczym. Lekarz weterynarii zleci odpowiednie badania by ustalić przyczynę zapalenia. Najczęściej pobiera w tym celu wymaz z ucha. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich kropli, regularnym płukaniu uszu a czasem również podawaniu leków doustnie, w tabletkach. Najważniejsza jest tu systematyka i regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Pamiętajmy, że niestety większość stanów zapalnych uszu leczy się długo, a leczenia nie wolno za szybko przerywać, żeby nie dopuścić do nawrotu objawów.


tagi: weterynarz, warszawa, problem, uszy, laryngolog, zwierząt, psy, koty, vet, warsaw
Problemy z uszami zdarzają się bardzo często u zwierząt domowych. Niektóre czynniki predysponują do występowania stanów zapalnych uszu. Częściej zdarzają się one u psów 'zwisłouchych', c...
lek. wet. Marta Korpak

2012-09-10 13:20:00

czytaj więcejzamknij

  1. Problemy z uszami zdarzają się bardzo często u zwierząt domowych. Niektóre czynniki predysponują do występowania stanów zapalnych uszu. Częściej zdarzają się one u psów 'zwisłouchych', c...
   lek. wet. Marta Korpak

   2012-09-10 13:20:00
   czytaj więcejzamknij